Proč bych si nekoupil iPad

Tomáš Herceg       07.04.2010       Offtopic       10340 zobrazení

Ne proto, že jsem zarytý Microsofťák, nekoupil bych si podobné zařízení ani kdyby ho udělal Microsoft. Nemám pro něj využití. Nejezdím dlouhé cesty autobusem nebo vlakem. Buď sedím za počítačem doma, na koleji nebo v práci, anebo dělám něco, kde bych tablet stejně nepoužil, třeba hraju golf, jedu do školy (vytahovat to na těch 10 minut v tramvaji, kde si stejně není kam sednout, nemá cenu), a když náhodou sedím ve škole, mám s sebou velký notebook, takže ani tam bych jakýkoliv tablet nevyužil. Přestože každých 14 dní přejíždím mezi Prahou, kde studuji, a Třebíčí, kde oficiálně bydlím, jezdím kvůli své vrozené pohodlnosti autem. Jezdit autobusem, přemýšlel bych o tom, ale to už bych měl asi zničená záda úplně, a jezdit vlakem, dám za to víc než za to auto a cestováním bych strávil 3x víc času. Nedávno jsem si pořídil čtečku e-booků, ale ani pro tu moc využití nemám, protože zkrátka nemám volnou chvilku.

Kdyby předchozí odstavec ale neplatil a já bych měl čas to používat, stejně bych si iPad nekoupil. Koupil bych si třeba tablet Acer Aspire. Budu tam mít plnohodnotný systém, něco se na tom v nouzi i dá napsat (má to klávesnici), plnohodnotný prohlížeč webu s podporou Flashe, Office, aby na tom člověk kdyžtak mohl pracovat nebo dělat agendu atd.

Je to stejně lehké, daleko výkonnější, s větší diskovou kapacitou, vydrží to na baterku devět hodin (ve skutečnosti asi o trochu míň, ale ani iPad na tom nebude o moc lépe) a když náhodou budu muset prezentovat (což se mi poslední dobou stává pohříchu často), můžu to jednoduše píchnout do projektoru, pustit PowerPoint a začít žvanit. I to Visual Studio se tam dá rozchodit, zkrátka nebudu ničím omezován. Jediná nevýhoda je o trochu větší hmotnost, na druhou stranu iPad se stejně do žádné kapsy nevejde, musíte ho mít v batohu nebo v brašně, kde se to ztratí.

Otázkou je, co člověk potřebuje. Hračku, na kterou lidi řeknou wow, anebo věc, kterou opravdu využije. Spousta lidí podobně jako já neuvažuje, nejdřív kupují a pak až přemýšlejí, co s tím. Prvních 14 dní z toho budou nadšení a pak to bude ležet na stole nebo ve skříni, aby si to jednou za týden (nebo spíš za měsíc) někam vzali. Inu proč ne.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Proč bych si nekoupil iPad

Pokud hledáte zařízení, od kterého očekáváte přesně to, co iPad nabízí, tj. prohlížení webu, e-mail, poznámky, kontakty, plánovač, mapy, přehrávač a prohlížeč, potom neexistuje (a myslím že dlouho existovat nebude) lepší zařízení než iPad, dostanete 200% funkčnost a komfort ovládání ale nic víc. Navíc se otevře možnost instalace všelijakých zajímavých aplikací a hříček dostupných z AppStore, které na jiných systémech nemají obdobu.

Ta věc od Asusu je designově něco tak extrémě odporného a neskladného, že bych se to styděl někde vytáhnout na veřejnosti. Navíc to není čistokrevný tablet ale jakýsi nepovedený notebook. Pochybuju že byste na cestách a při různých příležitostech kde to nachvíli vytáhnout využil věci jako Visual Studio a jiné desktopové aplikace (neoptimalizované pro ovládání prsty).

Jediné co mi vadí na iPadu je že se nechová jako Mass Storage zařízení a všechno se do toho musí rvát přes iTunes.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Extrémně odporný? To je subjektivní, mě se zase nelíbí design Apple a myslím si, že to je obyčejný notebook s otočným displejem. Kdyby se věci (nebo dokonce lidé) porovnávaly jen podle vzhledu, to by to dopadlo. Mě na vzhledu zařízení až tolik nezáleží, když dělá, co se po něm chce.

Neskladný mi také nepřijde, vzhledem k tomu, že ani iPad se vám nevejde do kapsy. Musíte mít brašnu nebo batoh tam se už pár cenťáků ztratí.

Není to čistokrevný tablet a to se mi na něm líbí - má klávesnici, na které se dá psát, kromě toho můžete normálně používat myš i stylus. Na iPadu můžete leda tak patlat prstem upatlaným od kuřete nebo od čokolády.

A když bych byl na cestách, tak psát něco ve Wordu nebo v nouzi něco drobného udělat ve Visual Studiu (třeba opravit chybu, překompilovat webovou aplikaci a nahrát ji na FTP) se může hodit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No, ale od toho jsou právě notebooky :) Ten iPad je úplně jiné zařízení, pro jiné lidi. Své zákazníky si určitě najde, jinak by do toho Apple nešel. A teprve uvidíme, jestli to určí nový směr spotřební elektroniky. Když v roce 2006 přišlo Sony se svým Ultra-Mobile PC, psalo se o tom hodně, ale nikdy se tento koncept nerozšířil. Například Asus se svým Eee PC ale udělal průlom, vzniklo obrovské množství netbooků. Teď například na trh míří první smartbooky s androidem a další MID (mobile internet device) zařízení, uvidíme, jak budou úspěšné.

U Apple je jediný rozdíl, že je to velká firma s obrovským vlivem na další výrobce. Budu rád, když iPad popostrčí ostatní ve snaze o intuitivnější rozhraní. Věřím, že i Microsoft časem přijde s podobným konceptem, ať už pro větší displeje upraví Windows Phone 7, nebo přijde s něčím podobným Surface, nebo konceptu Courier.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já vím, že si to své příznivce určitě najde, ale pořád nechápu, proč si za stejné peníze nepořídit něco, co je tomu podobné, stejně velké a umí toho daleko víc. Nejsem typický Apple zákazník.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Musím s Vámi souhlasit, je už to docela dávno, když jsem si v uvozovkách podobnou hračku koupil, ona to nebyla přímo hračka byl to notebook od Compaqu myslím že se jmenoval Concerto, bylo to zvláštní tím, že celý počítač byl schován pod displejem a klávesnice byla odnímatelná, tehdy na tom běhala Windows 3.1 for pen a ovládání bylo přes aktivní pero - mělo svoje vlastní napájení. Mám pocit že to bylo někdy v roce 91 nebo 92, aplikací bylo málo a pamatuji že Microsoft dodával podporu pro tehdejší office, ale podporována byla jen angličtina, zařízení to bylo pěkné, ale rychle jsem vystřízlivěl a litoval že jsem si nekoupil klasický notebook.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Protože iPad je víceméně jednoúčelové zařízení určené pro specifické úlohy, kde svojí funkčnost plní naprosto dokonale. Je to jako hledat rozdíl mezi notebookem a elektronickým organizérem, které se dřív vyráběly. Notebook prostě nenahradí komfort iPadu.

Zkuste se nedívat na iPad jako na počítač, ale jako na elektronický organizér.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč bych si nekoupil iPad

Ten iPad je hodně zvláštní zařízení. Takový chytřejší fotorámeček, který umí přehrávat filmy, hudbu a prohlížet internet. S velkým počítačem, zaměřeným hlavně na vytváření obsahu, ale nemá nic společného. Líbilo se mi jeho využití jako namontovaný audiosystém do auta. Pokud se někam upevní, na to je podle mě ideální. Jinak si ho ale nedokážu představit ani na ty cesty autobusem, pro přehrávání filmů displej nedrží ve vzpřímené poloze, jako u notebooku. Displej je lesklý, má poměrně malé rozlišení. Celkově je iPad prý poměrně těžký, kvůli zaobleným zádům se na stole kýve. Kvůli kapacitnímu displeji to není ani skutečný tablet, protože tam nejdou dělat psané poznámky stylusem. I když má pěkný S-IPS displej, na čtení knížek také není ideální, kvůli podsvícení. Je velký jako notebook, ale funkce má jako iPod Touch. Škoda, že tam nedodělali to přihlašování v rámci rodiny pomocí rozpoznávání obličeje, to mohlo být zajímavé.

Hlavní je na něm ale ten marketing a "buzz" okolo. Ač se tě vůbec netýká, také o něm píšeš. Věřím, že na něm budou díky velkému displeji luxusní hry. Určitě na něj bude i dost zajímavých aplikací. Já ale zatím nevidím žádný důvod, proč bych ho vůbec měl chtít. To bych se raději koukal směrem nějaké kvalitní eBook čtečky, nebo nového mobilu. Spíš čeho se děsím, až to iPádlo začnou kopírovat všichni okolo, bohužel už ale bez těch aplikací, služeb apod.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback