Jak překódovat nahrávky z Windows Media Center

Tomáš Herceg       10.09.2010       Offtopic       12150 zobrazení

Jak bylo řečeno v jisté epizodě mého oblíbeného seriálu: “Televize a umění v jednom? Jak spolu souvisejí? Vždyť jsou to protiklady!”

Již několik let nadávám, že v televizi nic pořádného nedávají. Před třemi lety jsem si pořídil TV kartu, protože mě zajímalo, jak to funguje, a taky jsem chtěl mít možnost se v Praze na koleji na televizi občas podívat. Dopadlo to tak, že jsem ji použil asi desetkrát, když jsem si náhodou vzpomněl a dávali zrovna doktora House. Většinou jsem to ale nestihnul, takže jsem o den později sledoval DVD-rip s českým dabingem z Rapidshare. Ale o to nejde.

Vždycky se mi líbil seriál M*A*S*H. V televizi ho od revoluce bez přestání vysílají pořád dokola a vzhledem k tomu, že se mi dávno podařilo získat všechny díly v pochybné kvalitě ve VHS, rozhodl jsem se, že bych si je pomocí TV karty mohl všechny nahrát v kvalitě podstatně lepší. A tak byl můj starý dosluhující záložní notebook pověřen tímto úkolem – nainstaloval jsem tam Windows 7 a pomocí Windows Media Center nastavil nahrávání.

Pokud si takto něco chcete nahrát, asi budete časem nadávat stejně jako já na idiotsky řešený televizní program, podle nějž si Media Center nahrávání plánuje. Na pár dní dopředu umí TV program vytáhnout přímo z digitálního vysílání. Tento program je ovšem dost nepoužitelný, protože na něm pořádně nefunguje nahrávání seriálů. Čísla dílů jsou totiž zahrnuta v názvu (MASH (1), MASH (2) atd.) a Media Center to pak nedetekuje jako seriál.

Naštěstí umí Media Center stahovat TV program pro některé kanály z webu. Ten je na delší dobu (asi 14 dní) a v něm už mají všechny díly seriálu stejný název. Stačí tedy kliknout na Nahrát seriál a nahrávání se korektně naplánuje. Bohužel M*A*S*H vysílají na Primě dost podivně a každý druhý díl opakují, jenže tuto informaci už webový program zase nemá, tam čísla epizod nejsou vyplněna, i když formát jako takový to podporuje. Takže pokud to nastavíte takto, budou se některé díly nahrávat dvakrát, což zbytečně zabírá místo (a zaručeně se nahrávání podělá ne u dílu, který máte možnost nahrát znova, ale u toho, který dávají jen jednou, že). No, stačí zhruba jednou za týden promazat naplánovaná nahrávání redundantních dílů a je to.

Zajímavější je ovšem to, že Media Center nahrává a ukládá záznamy ve svém vlastním formátu WTV (dřívější verze měly pro změnu formát DVR-MS). Je to jen kontejner okolo MPEG2 dat, které to tahá rovnou z karty (kódovat to v reálném čase do něčeho lepšího by asi kvůli výkonu nešlo). Potíž je v tom, že tento formát nepodporuje skoro žádný software pro práci s videem, tedy kromě Movie Makeru. Ten umí výstupy jen do WMV, což by mi v principu nevadilo, ale práce s Movie Makerem je pomalá, neumí dávkové zpracování a neumí pořádně nastavit kvalitu výstupu.

Na překódovávání z tohoto obskurního formátu existuje aplikace MCEBuddy. Vrazíte jí cestu a ona všechny soubory, které se v ní objeví, postupně převádí na DVR-MS (to je jen víceméně překopírování se změnou hlavičky, je to akorát jiný kontejner kolem stejných dat) a odtud na zvolený cílový formát. Rozchodit tuto aplikaci na 64bitovém systému se mi nepovedlo (ani 32bit ani 64bit verze nešla), v 99% případů kódování selhalo. Vzhledem k tomu, že nemám fyzický počítač, na němž bych měl 32bitový systém, napadlo mě zkusit to na virtuální mašině s 32bitovým systémem na domácím serveru a ejhle, kódování najednou šlo (akorát jsem musel zvolit jako výstupní formát DivX, ten výchozí a doporučovaný H.264 zlobil taky). Ještě že HyperV umí virtuálce přidělit víc jader procesoru (mám nastavené 4, víc nejde), kódování je pak celkem rychlé.

Z překódovaných videí lze pak vystříhat reklamy v nějakém programu, třeba VirtualDub. MCEBuddy to umí i sám, ale to jsem raději nezkoušel, moc tomu nevěřím a radši si to udělám sám, epizody M*A*S*He jsou krátké, takže stačí střihnout jen začátek a konec, uprostřed reklamy nejsou). VirtualDub navíc umí dávkové zpracování, takže jednou za čas naklikám 20 dílů a dám to kódovat najednou. Funguje dokonce celkem obstojně i přes Remote Desktop.

Bylo potřeba vyřešit ještě jeden problém – Media Center si moc nerozumí se změnou formátu obrazu z normálního na širokoúhlý, takže některé díly se nahrály širokoúhle (resp. normální obraz tam byl roztažen do širokoúhlého formátu) a jiné normálně (záleží na tom, jaký formát byl, když nahrávání začalo). Takže půlku dílů ve VirtualDubu překódovávat nemusím a u videa zvolím jen Direct Stream Copy, u jinéch se musí překódovat s filtrem resize, který obraz roztažený na širokoúhlo opraví na poměr 4:3.

Až na problém s programem a výstupním formátem je Media Center poměrně pěkný kus softwaru. Na rozdíl od ostatních aplikací pro TV kartu, které jsem zkoušel, nemá vyloženě odporný vzhled a automatické nahrávání funguje – notebook se sám vzbudí, po skončení nahrávání sám uspí, sám si stáhne program, nezmeškalo to zatím ani jeden díl.

 

Třeba se to bude někomu hodit – objevit výše uvedený postup, jak překódovat WTV do AVI, mi trvalo dva měsíce.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Jak překódovat nahrávky z Windows Media Center

skus toto http://babgvant.com/files/folders/dvrmst...

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Jak překódovat nahrávky z Windows Media Center

Dvě věci :c)

Pokud chceš převod do DVR-MS tak to má Win7 přímo v sobě. V kontextový nabídce souboru je přímo nabídka na převod. Já sem si udělal konzolovou aplikaci pomocí který to nejdřív převedu do DVR-MS a následně do MPEGu a pak už si s tím můžu dělat co chci kde chci :c)

Věc druhá píšeš že se notebook vzbudí nahraje a vypne??? Mě by zajímalo jak si docílil toho že se po nahrání vypne. Já to mám na stolním PC. To se mi sice zapne nahraje ale už nevypne :c( Abych ho vypl musel jsem si udělat takovou prasáckou utilitku která hlídá jestli je okno a pokud vznikne tak hlídá jeho ukončení a pak PC vypne. Nikde v nastavení WMC jsem možnost automatického vypnutí nenašel tak by mě zajímalo jestli ti to dělá samo nebo jestli si to někde nastavoval.. Dík za info

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Převést do DVR-MS to umím, ale DVR-MS není v programech pro převod videa o moc podporovanější než ten WTV. Nedávno mi ještě komoš říkal, že převod přímo z WTV umí prý Expression Encoder 4.

Automatické vypnutí dělám v nastavení spotřeby - uspat počítač po 15 minutách nečinnosti.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Aha já myslel že si našel funkci přímo v WMC nechápu proč jí tam nemaj až na todle si mylím že je to naprosto luxusní :c)))

Jinak pokud bys chtěl WTV2MPEG tak zde :c)))

http://martin.klain.cz/2010/08/wtv2mpeg/

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Jak překódovat nahrávky z Windows Media Center

Tomasi, kup si Dreambox a nahrej si to v TS, usetris za poud a s TS umi pracovat spousta editoru...

Navic ja si to sestriham primo v Dreamboxu (DM800), beru to z DVB-S, ale lze nahravat i z DVB-T (horsi kvalita pozemniho vysilani)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

jo a v dreamboxu si ostrihnu zacatek, konec i reklamy, je to na par kliknuti dalkacem a pak se to strihne napozadi

myslim, ze je to naprosta bomba a fenomen, tisice pluginu a dalsich moznosti :-D

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Za proud neušetřím, protože server, na kterém se to kóduje, by běžel stejně a notebook, který to nahrává, toho moc nesežere.

A kupovat další zařízení kvůli televizi, kde kromě jednoho seriálu nedávají naprosto nic, co by mě zajímalo, se mi taky moc nechce.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

WTV videa by měl umět i TMPGENC. Ale nejni zdarma.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback