Potřebujeme na telefonech multitasking?

Tomáš Herceg       17.03.2010       Offtopic       10230 zobrazení

 

Pokud je v nadpisu článku otázka, většinou z článku vyplyne odpověď NE. Já si ovšem myslím, že multitasking potřeba je. Motivací pro tento článek jsou dlouhodobé nesmyslné dohady o tom, jestli Windows Phone 7, nový mobilní operační systém od Microsoftu, mít multitasking budou, nebo ne.

Jak jsem vyrozuměl, vypadá to, že v novém WP7 multitasking bude, ale aplikace na pozadí bude moci běžet s jistými omezeními a vyhazovat jen notifikace, že třeba přišla nová zpráva nebo tak něco. Pokud se mýlím, tak mě opravte, ale rozhodně to nebude multitasking tak, jak jej známe na dnešních Windows Mobile.

 

Mobilní internet v ČR není právě nejrychlejší. Když máte štěstí a nejste na venkově, chytnete 3G síť. Místy někde máme EDGE, na většině míst chytnete pouhé GPRS, na což dnešní weby nejsou úplně stavěné, takže minutové načítání stránky není problém. Do prohlížeče zadám adresu a tu minutu, než se stránka načte, chci dělat něco jiného. Prohlížeč potřebuji na pozadí, většina stránek používá spousty skriptů, které se mohou zatím natahovat a spouštět.

Jiná situace – jedu v autě, běží mi iGo nebo jiný navigační software a někdo mi do toho zavolá. Chci mu odpovědět, takže tlačítkem na handsfree hovor přijmu, ale potřebuji, aby pod tím navigace pořád běžela a když už třeba neuvidím mapu, protože je zakrytá okýnkem s xichtem člověka, s nímž mluvím, chci ale slyšet i jízdní pokyny, kde že to mám zatočit.

Podobných situací je celá řada a pokud nový Windows Phone 7 bude tohle umět, bude mít pořádného plnohodnotného Exchange klienta a použitelný prohlížeč, nebudu s ním mít problém. Nemůžu lézt do registrů? Přežiju, k čemu to, pokud tam půjde nastavit to, co potřebuju. Nemůžu procházet filesystém zařízení? OK, k čemu, pokud dostanu jednu nebo více míst, kam můžu ukládat soubory a bude to připojitelné jako mass storage. Hlavně aby to mělo schránku, ta se velmi často hodí. Rychlé a svižné zařízení s kvalitní hardwarovou výbavou, které vydrží na baterku při intenzivním používání více než 1 den, by už na trhu bylo potřeba jako sůl. Pokud bude navíc dobře vypadat a nemít zbytečně moc animací, které zdržují, budu spokojen.

Bojím se, že ale minimálně jedna z mých proseb zůstane nevyslyšena a moje představa o použitelném a rychlém telefonu bude opět ta tam. Je pravda, že aktuální Windows Mobile sice fungují, ale horší je to s hardwarem, pro který HTC neumí napsat pořádné ovladače, s přehříváním, když mi navigace běží 5 a více hodin atd. Víceméně mi tam vše funguje, ale mohlo by to být daleko lepší.

No, uvidíme.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Potřebujeme na telefonech multitasking?

Windows Mobile 7? Slušně řečeno odpad. Je to kompilace toho nejhoršího z iPhone.

- Uzavřený operační systém

- Není zpětně kompatibilní se staršími aplikacemi

- Možnost instalace pouze aplikací posvěcených Microsoftem

- Nechová se jako Mass Storage zařízení

- Konektivita s PC pouze pomocí Zune software (ať žije iTunes)

- Odporné uživatelské rozhraní s naprostými zbytečnostmi jako účet Xbox Live

- Chybějící podpora kopírovat/vložit (schránka)

- Chybějící multitasking

- Nepodporuje Adobe Flash

Zajímalo by mne, který idiot toto schválil.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Váš názor bychom měli, ne že by někoho překvapil. Akorát Flash tam nakonec snad být prý má, i když oni to ještě všechno párkrát změní.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Však má pravdu (ze svého pohledu). Podobné fámy a občas i reálné neduhy by se daly najít o každém OS/zařízení.

Jinak přístup k filesystému a registrech potřeba je, leda by Microsofti implementovali všechny nastavovátka, která kdy budu potřebovat. Uvedu příklady: chci nastavit, aby se GPRS samo odpojovalo (např po stahování počasí v HTC touch pro) - jde to jen v registrech. Chci mít zástupce na vlastní aplikaci (která se nedodává s instalátorem) - jinak nepř přes ručního vytvoření zástupce v \Windows\Start Menu to nejde.

Nicméně pokud nedojde na hrozby Microsoftu, že aplikace budou muset být schvalované Velkým Bratrským Oknem, tak přístup do registru a filesystému bude brzy vyřešen externí aplikací.

Ale stejně se bojím, že nový systém bude víc iPhoňácký než WM6.5 a zařízení, které by splňovalo moje definici o Pocket PC (tj. ne křížence mobilu, přehrávače hudby a spouštěče her a kravin, ale něčeho primárně určené na pracovní používánía teprve sekundárně na zábavu), se nedočkám ještě hodně dlouho.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Já z toho taky nejsem nadšený, raději bych pořádně zoptimalizované Windows Mobile 6.5, na druhou stranu pokud tam půjde nastavit, co potřebujeme, není přístup k filesystému potřeba.

Na druhou stranu oceňuji snahu Microsoftu zakázat HTCčku a jiným výrobcům vytvářet vlastní nadstavby, které akorát žerou spoustu paměti, jsou zasekané a celkově systém zpomalují a przní.

Ale rozhodně, a to zdůrazňuji, si myslím, že okamžitě totálně odsoudit věc, kterou jsem ještě ani pořádně neviděl a neměl v ruce a která se do svého vydání může ještě stokrát změnit, je přinejmenším předčasné a rozhodně neobjektivní. Navíc ty typické výrazy páně Linharta jako humus, odporný nebo odpad. Můžu říct, že se mi nový interface nelíbí, ale odporný ani při nejlepší vůli prostě není. Odporný je třeba dva roky nemytý bezdomovec. Říct to o vzhledu operačního systému jen proto, že jsou tam zaoblené hrany a gradienty místo šedých obdélníků, na které je někdo zvyklý od dob Windows 95, je prostě podle mého názoru poměrně absurdní.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback