Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Tomáš Herceg       21.02.2011       Offtopic       10327 zobrazení

Pozor, v tomto článku budu kromě nadávání i chválit, to se fakt nestává často…

Před půl rokem jsem se rozhodl založit vlastní firmu, která by se zabývala vývojem .NET aplikací. Důvodů byla celá řada – jednak mám několik nápadů na aplikace, které by se mohly docela dobře prodávat, a druhak jsem chtěl zkusit něco jiného než práci na volné noze pro několik různých firem. Klasický zaměstnanecký poměr mě nelákal, takže založení firmy bylo vcelku logickým krokem.

A tak jsem s bratrem začal zakládat společnost s ručením omezeným. Mnoho lidí mi radilo, ať si eseróčko nechám založit, ale nenašel jsem firmu, které bych podle webu a referencí důvěřoval. Takže nakonec jsme zašli za notářem, nechali si sepsat společenskou smlouvu, zašli na pár úřadů a do banky.

Jedna z mála výhod Třebíče je, že na úřadech nejsou fronty. Dokonce jsme i narazili na ochotné a relativně příjemné úřednice, zvlášť na živnostenském úřadě.

Začátkem ledna pak náš notář odeslal všechny náležitosti do Brna, odkud asi po 20 dnech přišlo rozhodnutí, že žádosti bylo vyhověno a společnost bude založena, akorát se proti tomu můžeme do 15 dnů odvolat. WTF? Proč bych se jako odvolával proti tomu, že mi chtějí založit společnost, o kterou jsem si sám požádal? No, asi nemusím rozumět všemu.

Každopádně pokud tento proces chcete trochu urychlit, stačí zajet do Brna a vyplnit velmi neotřelý formulář, že se vzdáváte práva na odvolání proti rozhodnutí blablabla. Tvůrce tohoto formuláře usoudil, že pro úřední dokument bude nejvhodnější použít písmo Comic Sans, takže se netvařte udiveně.

Pokud budete mít štěstí, tak Krajský soud v Brně správně do obchodního rejstříku opíše datum a další údaje, a během dvou tří dnů budete moci vyřídit návštěvu živnostenského a finančního úřadu a tím to hasne. V našem případě se ale někomu v Brně podařilo při opisování sedmi číslic, co jsou v datumu, udělat chybu, na což přišly úřednice v Třebíči, a že prý se to musí opravit, že to by takhle nešlo.

Stálo to několik mnoho telefonátů, ale nakonec se zadařilo a v obchodním rejstříku jsme zapsaní správně. Je taky dobré vědět, že Czechpoint a údaje na webu http://www.justice.cz/or jsou dost pofidérně aktualizované, konkrétně u naší firmy tam už 3 týdny svítí “přepisuje se” a nedá se zjistit, kdo je jednatelem atd., takže na pobočkách Czechpointu nemůžou udělat výpis, musíte kvůli tomu do Brna.

Ti, kdož nás od zařizování firmy vlastními silami odrazovali, měli pravdu – věřil jsem jim a čekal jsem to. Nicméně pro mě z toho plyne poznatek, že v Třebíči úřady fungují bezproblémově, kdežto v Brně to dost pokulhává. Holt Brno je největší vesnice v ČR, ale neříkejte to Brňákům, nebo po vás začnou házet šaliny.

 

Mimochodem na webu najdete spoustu článků o tom, jak společnost s ručením omezeným založit. Potíž byla v tom, že nikde nepíšou, co dělat, když už firmu máte, jak funguje to či ono, kam se musí kdy který paípr poslat. Nakonec nám pomohla třebíčská účetní firma IRIDA, které jsme hned jako první zakázku udělali web. Velmi podrobně nám bylo vysvětleno, jak to chodí, co se musí, nemusí a nesmí dělat atd. Vést si účetnictví vlastními silami bychom nezvládli.

Jinak musím pochválit i Českou spořitelnu. Jako že většina věcí, které mají v názvu “české” (pošta, dráhy apod.), nefunguje, tak spořka teda jo. Zařízení firemního účtu proběhlo naprosto bez problémů. Vždycky nám u přepážky řekli, že “do 3 dnů přijde ten a ten papír”, a než jsme dojeli domů, už byl ve schránce. Platební kartu za mě mohl vyzvednout bratr, čímž se mi ušetřila jedna cesta, a paní, co to vyřizovala, mi dokonce s kartou poslala černou fixu pro případ, že bych ji doma neměl a nemohl se na kartu podepsat.

Doufejme, že zůstanou milí, i když od nich něco budeme potřebovat, ne jen když zakládáme účty. Ale vzhledem k tomu, že soukromý účet mám u České spořitelny už dlouho a nikdy jsem s nimi neměl problém, nepředpokládám, že mě v dohledné době naštvou. Na rozdíl od jiných bank jim funguje internetové bankovnictví a překvapili mě – firemní i soukromý účet jde přidat pod jedny přihlašovací údaje.

 

Když se na to kouknu zpětně, nejtěžší bylo vymyslet název firmy a neztratit trpělivost s úředníky v Brně (měl jsem sto chutí je zastřelit - však oni moc dobře ví, proč tam u vstupu mají ten bezpečnostní rám a ostrahu).

 

Jo a kdybyste náhodou potřebovali napsat nějakou aplikaci, informační systém, proškolit programátory ve firmě nebo hledáte individální konzultaci, tak navštivte náš web http://www.riganti.cz.

Pakliže si myslíte, že umíte programovat, a hledáte občasný zdroj vedlejších příjmů, napište mi na

string.Format("{0}.{1}@{2}.{3}", "tomas", "herceg", "riganti", "cz")

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Já si nechal založit společnosti přes Solution Omnium a byl jsem spokojený. Na webu www.solutionomnium.com mají narozdíl od jiných ceny, které jsou pevné. Byrokracii jsem dal vale a za ty ušetřené nervy to stálo. Doporučuji

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Můžu s zeptat, jakým způsobem a kde bych měl hledat zakázky? Žiji v Praze a rád bych už nepracoval na HPP.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Jeste je dobra taky mbank. Za 3roky co mam u nich ucet jsem nevidel jejich urednika a nemusel na pobocku. I se smlouvou za mnou prijel messenger a podepsal jsem mu to na zadech. Karta prisla postou a pristup po sms. Internet pristup funguje skvele, vsechny mozne ucty vcetne treba hypoteky jsou na jednom miste.

Filip Rehorik

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Podobné rozdíly jako mezi úřady v třebíči a úřady v brně. Jsou i při přihlašování na jednotlivé univerzity. Olomoucká potřenuje pro přijetí na aplikovanou informatiku (kombinovaný stud). Úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení, strukturovaný životopis (na co?!), potvrzení od zaměstnavatele (lol - bez komentáře), zaslat přihlášku elektornicky i písemně (2x lol) i s potvrzením o zaplacení. Kromě toho musíte do přihlášky vyplnit známky o prvního do čtvrtého ročníků SŠ. Naopak v Ostravě jsem klikl na podat přihlášku napsal svoje RČ školu co jsem studoval a to bylo vše. Přes net zaplatil a do 10ti minut bylo hotovo. Když jsem tam volal, jestli je to tak jednoduchý, tak si paní stěžovala, že si tim stejně žádnou práci neušetřej, protože tam každou chvíli někdo volá, jestli todle opravdu stačí.

No nic, každopádně přeju hodně úspěchů Vaší společnosti :)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

díky za bogpost a hodně štěstí :)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Praktické zkušenosti se zakládáním firmy v ČR

Tak hodně štěstí!

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback